Міцна сім’я — міцне суспільство

Zenit.org, 8 листопада 2015
Здорове сімейне життя відіграє вагому роль у добробуті цілого суспільства. Сучасні дослідження наводять достатньо доказів позитивного впливу сімей на економіку.
«Міцна сім’я — багата держава. Чи залежить багатство держави від здоров’я сім’ї?» — це назва спільного проекту Інституту родинних студій (Америка) та Американського інституту підприємництва. Автори W. Bradford Wilcox, Joseph Price, та Robert I. Lerman стверджують, що те, що трапляється із подружжями та родинами має безпосередній вплив на економічне зростання та економічну мобільність, дитячу бідність та сімейний достаток.
Дослідники переконані, що «чоловіки та жінки, розуміючи свої економічні інтереси, рівно ж як і своє відношення до праці та ринку є дуже залежними від свого матеріального та батьківського статусу». На додаток, вчені вказують на те, що сім’ї часто є носіями різноманітних чеснот, таких, наприклад, як сильна ділова етика, а це, у свою чергу, сприяє значному економічному успіхові. Зростання у повних родинах дає дітям не лише можливість уникнути дисциплінарних проблем, або проблем із навчанням, але й сприяє кращій кар’єрі.
Для дітей із бідних сімей, економічна мобільність та економічне зростання є вищим, якщо вони мешкають у регіонах із переважною більшістю повних сімей. Дослідження показують зв’язок із розпадом сімей та значним зростанням рейтингу дитячої бідності.
Молоді чоловіки якнайбільше користають з переваг подружжя, оскільки це дає їм можливість осісти та уникнути ризикованої поведінки.
Дослідження детально описує відмінності між штатами Америки, з погляду економічного рівня та складу сім’ї. Одним із висновків дослідження є виявлення зв’язку між міцністю сім’ї та сімейним доходом та тенденції до збільшення рівня доходу в міцніших сім’ях.
Дослідження вказує, що, незважаючи на економічні переваги пов’язані із сім’єю, державна політика часто утруднює сімейне життя. Система соціального забезпечення утискає пари із низьким рівнем достатку, бо надає перевагу одиноким батькам. Якщо одинока мати залишається незаміжньою, то отримує суттєво більші виплати соцдопомоги.
Кар’єрні перспективи для бідних людей робочого класу є обмежені. Автори дослідження закликають уряд посилити тренінги для удосконалення або набуття ремесла.
Вони також рекомендують посилити заходи із запобігання розлученням, особливо зважаючи на те, що третина розлучених пар бажають примиритися. За певних обставин, період необхідного очікування перед початком процедури розлучення можна збільшити та допомогти тим, хто бореться аби залишитися разом.
Є й інші сучасні дослідження, що підтверджують взаємозв’язок між подружжям та економічним добробутом. Так, наприклад, дослідження Британської Подружньої Фундації доводить, що заміжні матері мають суттєво вищий дохід, ніж матері-одиначки. Загалом, жінки із вищим рівнем доходу та університетським науковим ступенем із більшою ймовірністю перебувають у шлюбі.
Пари, які співживуть без укладання шлюбу є нестабільними, порівняно із одруженими. Згідно досліджень Подружньої Фундації, заробіток осіб, що живуть у т. зв. громадянському шлюбі становить лише 19% від заробітку одружених пар, а рівень розриву стосунків сягає 50%.
З англійської переклав
Віталій Мельник