Апостольська діяльність серед молоді
Християнська молодь шукає:
- автентичних християнських цінностей (зокрема, милосердя, любов, прощення, справедливість, служіння ближньому, братерство, толерантний діалог із представниками інших культур, світоглядів та релігій та інші),
- осіб які втілюють на практиці такі цінності (як духовні світочі та наставники),
- підтримки та духовного проводу для реалізації цих цінностей у власному молодіжному середовищі.
Християнська молодь потребує:
- автентичної парафіяльної спільноти віруючих, належачи до якої молодь змогла б розвивати своє особове відношення до Бога і до ближніх,
- віднайти сенс свого життя,
- плекати живу християнську віру,
- зростати у християнських чеснотах й духовних дарах Святого Духа.
Існують три основні середовища апостольської діяльності серед молоді, а саме:
- парафія;
- школа та вищі навчальні заклади;
- позапарафіяльні молодіжні організації.
Християнська апостольська діяльність серед молоді скерована на:
- активне залучення молоді до служіння у Церкві через залучення до служіння своїй парафіяльній спільноті,
- на посильну виховно-просвітницьку працю священиків та активних мирян серед молоді з метою формування активної громадянської позиції щодо необхідності втілення у громадське життя автентичних християнських цінностей, й забезпечення відчутної присутності соціально активних молодих християн у суспільстві (передовсім, через волонтерські види діяльності у соціальних проектах; організацію роботи молодіжних газет, журналів, теле- і радіопередач, Інтернет сторінок та форумів, звернених до молоді, які пропагують християнські цінності).
Владика Святослав Шевчук зауважує у своїй доповіді «Молодіжний апостолят як супровід у вірі», виголошеній на четвертій сесії Патріаршого Собору УГКЦ, присвяченій питанням молоді:
«З одного боку молода особа потребує в парохії, як і в родині, уваги до своїх пошуків та сумнівів у вірі. Саме тут вона очікує на присутність когось, хто стане поруч і завдасть собі труду, щоб іти поруч з нею дорогою дозрівання у вірі. З іншого боку саме тут вона й потребує і справді може знайти осіб, що мають подібні до неї пошуки і зацікавлення, з якими цікаво і корисно подорожувати у вірі. В цих засадничих потребах лежить основа молодіжного парохіяльного апостоляту».
У парафіяльній спільноті християн, життя якої зосереджене навколо щоденної Євхаристії, молодь покликана до:
- активної участі у таїнственному житті Христової Церкви,
- до посильної участі в розбудові парафії як братерської християнської спільноти.
- Активна участь молоді у таїнственному житті Церкви відбувається завдяки:
- закликам, проповіді та навчанню священиків про важливість цієї участі через Сповідь, Євхаристію та інші Святі Таїнства,
- різним формам праці священика серед молоді: катехизації, діяльності недільної катехитичної школи, спільним молитовним зустрічам, творенню невеликих молитовних спільнот (плекання заступницької молитви за потреби один одного).
Формування братерської парафіяльної спільноти відбувається шляхом:
- допомоги священикові у відправі літургійних богослужінь (паламарська робота, дякування, організація церковного хору, підтримка чистоти й ошатності у храмі),
- плекання дружніх стосунків між членами парафії,
- організації різних заходів з нагоди літургійних свят церковного року, проведенні молодіжних мистецько-духовних програм (різдвяна коляда, підготовка вертепу), спільним прощам до відпустових місць, спільним реколекціям та міні-конференціям з цікавими людьми, організації дозвілля на парафії (футбол, гуртки),
- різних форм неформального спілкування після закінчення літургійного богослужіння.
Важливо, щоб молодь відчувала свою співвідповідальність за долю й становище своєї Церкви / парафії, що можливо лише за умови відкритості священика до інших та його активної співпраці з своїми парохіянами.
Головні моменти співвідповідальності духовенства і молоді за долю Церкви:
- учнівство у школі Христа,
- служіння як лідер у своєму середовищі,
- місіонерське служіння,
- нова Євангелізація.
Учнівство у школі Христа передбачає готовність постійно навчатися слідувати за Христом аби вірно виконати Його волю. І священики і молодь повинні бути, в першу чергу, учнями Христа, які сповнюють в усьому волю свого Господа.
Служіння як лідер передбачає духовне лідерство священика у парафіяльній спільноті, та служіння здібної молоді як молодіжні лідери у своєму середовищі (молодіжних спільнотах і товариствах).
І духовенство і молоді люди покликані до місіонерської діяльності, а саме такого типу християнського служіння, який показав нам сам Ісус Христос у земному служінні (наприклад, притчею про доброго самарянина). Це служіння різним потребам знедолених людей, людей похилого віку (голодних нагодувати, нагих зодягнути, хворих відвідати, сумних потішити, терплячих підтримати).
«Місіонерське служіння» означає свідоцтво своєї віри у християнські правди віри як словом, так і добрими ділами. Це свідчення на користь спасенної сили Христової Євангелії у власному житті, й житті своїх ближніх.
Потреба нової Євангелізації обумовлена новими викликами сучасної епохи перед Христовою Церквою та необхідністю відповідати на ці виклики по-новому, а з іншого боку потребою засвідчувати свою вірність Христовому Євангелію, проголошуючи її простою та зрозумілою мовою.
Учнівство у школі Христа на практиці реалізується через добре налагоджену діяльність малих молитовних спільнот, у нашому випадку, молодіжних. Члени малої молодіжної спільноти мають змогу глибше пізнавати правди християнської віри, разом читати і роздумувати над сторінками Святого Письма, спільно молитися і ділитися свідоцтвом своєї християнської віри, разом навчатися ефективним методам євангелізації. Малі молитовні спільноти складаються із 5-12 осіб, збираються один-два рази на тиждень на квартирах своїх членів. На парафії повинен бути головний координатор, який відповідатиме за діяльність цих спільнот, формуватиме тематику зустрічей, тощо. Раз на два місяці всі молитовні спільноти мають спільну зустріч у парафіяльному храмі з парохом, чи відповідальним за цю діяльність священиком, і разом мають спільну Святу Літургію. Лідери кожної молитовної молодіжної спільноти також зустрічаються разом один раз на два тижні для обговорення своєї діяльності, обміну досвідом та напрацюванням спільної стратегії подальшої діяльності, аби її представити для погодження із отцем парохом певної парафії, на території якої діють ці спільноти. Безперечно, діяльність таких малих молитовних спільнот не заміняє/підміняє християнського обов’язку участі в Святій Літургії в неділі та великі свята, участі у житті своєї парафії, сповнення певного виду служіння на благо парафіяльної спільноти.
Аби пожвавити християнський запал молоді до активної участі в житті парафії та діяльності молодіжних християнських товариств можна організувати на парафії «молодіжний євангелізаційний тиждень молитви», кількаденні реколекції або одноденну молодіжну молитовну конференцію.
Усі ці заходи організовуються по одному загальному алгоритму.
- Призначення дати події два місяці наперед. Забезпечення реклами цьому заходу.
- Вибір теми та формату події. Наприклад, «Наше життя у Христі». Формат — один тиждень, у вечірній час, на парафії.
- Підібрати ключову християнську пісню, яка стане гімном заходу і найкраще розкриває мету заходу.
- Підготувати теми для кожного дня, підібрати християнські пісні, щоб потім надрукувати заздалегідь програму заходу та роздатковий матеріал.
- Обговорити із молодіжними лідерами на парафії імена тих, хто буде брати активну участь у проведені заходу (читання, спів, промова, виступ із власним християнським свідченням), розписати графік виступів тих активних учасників.
- Обговорити із священиком/священиками на парафії форми їх участі у заході: відправа Святої Літургії, молебню, виголошення тематичної проповіді, Сповідь, неформальне спілкування, спільна перекуска, тощо.
- Організація мистецької програми: виступ музичного колективу, хору, підготованого мистецького заходу (пантоміма, сценка).
- Підготовка короткого молитовника для цього заходу, роздаткового матеріалу, у якому буде подано теми для загальних роздумів та спілкування у менших групах (підібрані уривки Святого Письма), а також буде обумовлено спільне читання з певної книжки, тощо.
- Буде підібрано перелік ігрових заходів для розминки, і визначено особи відповідальні за це.
- Підготовка певної обрядової сценки (винесення свічок, вручення свічок, урочистий вхід у храм, процесія, тощо) відкриття і закриття заходу.
- Виготовлення певної символіки для учасників заходу (найпростіше з паперу, друкований на принтері).
- Подумати про правила безпеки підчас заходу та особисту безпеку молоді.
- Продумати можливість перекуски для учасників.
- Запросити цікаву людину (відповідно до обраної тематики) аби виступила перед молодими людьми в один з днів проведення заходу.
- Обдумати різні форми проведення спільної молитви: спонтанна молитва по «ланцюжковій передачі», зачитування окремих малих уривків зі Святого Письма окремими учасниками, проголошення особистих прохань від учасників, виголошення наперед підготованої заохоти до молитви священиком, спів підібраних церковних пісень, фонове озвучення молитви гарною медитативною музикою, показ наперед підготованої сценки на тему молитви.
- Обумовити виступ представників різних молодіжних християнських товариств, які розкажуть про свою діяльність. Представити картину діяльності малих молитовних молодіжних груп на парафії, аби молодь відгукнулася на цю ініціативу.
- Призначити відповідальних, хто буде координувати підготовку різних моментів того заходу.